HUVUDSPONSORER TILL KARLSKRONA HOCKEYKLUBB
Råbergs bilReebokTeam SportiaStenaLinePrintfabrikenLiljestroem HockeyAllsvenskanAlmtuna ISAsplöven HCBIK KarlskogaIF BjörklövenDjurgårdens IFMalmö RedhawksMora IKIK OskarshamnRögle BKSödertälje SKTimrå IKIF Troja-LjungbyVästerås IK
   ANTAL SÅLDA SÄSONGSKORT

   855 stycken, 4/6-2013

 
KHK lånar in spelare, Timo gör comeback och McDonell blir kapten (2012-10-29)
2012-10-29 12:31    Skriv ut
Nyheter Alaget säsongen 2012-2013

Sportchef Calle Höök har idag gjort klart med lån av tre spelare från Rögle BK. Det handlar om tre forwards; #9 Nils Bergström, #13 Andrée Brendheden och #10 Tobias Törnkvist. Lånet gäller över fyra matcher med start redan ikväll.

Calle Höök om inlånen:
- Anledningen är främst på grund av den senaste tidens skador på Jimmie Svensson och Patrik Ruiz men även andra spelare dras med småskavanker. Det är samtidigt tre väldigt duktiga spelare som vi får in i truppen. Både Bergström och Brendheden bidrog starkt till att Rögle gick till elitserien i våras – de är målfarliga! Tobias Törkvist är en mycket intressant spelare som är framträdande i Rögles J20. Han har även J-landskamper i bagaget. Så visst hoppas jag att de ska bidra på ett positivt sätt under tiden här.

Sportchefen passar på att meddela en glad nyhet; Timo Leinonen gör come back i kvällens match mot Malmö Redhawks.
Laget passar även på att byta kapten inför kvällens match, det blir Kent McDonell som tar över efter Pöllänen.

Spelarprofiler på eliteprospects.com:

Andrée Brendheden
Nils Bergström
Tobias Törnkvist


Share

Senast uppdaterad ( 2012-10-29 13:11 )
 

A-lagets matcher

Tabellen

RSS Flöde för Alaget

Prenumerera på A-lagets nyheter

Karlskrona HK - Allt runt A-laget

Webbsponsorer till Karlskrona HK

Happy HomesStay HotelPEABSängjättenBlekingeflygSalong Etage
Karlskrona PorslinsfabrikKPHarrys KarlskronaAdvokatfirman WernerElkontakten Blekinge